„To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!”

„To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!”


Wielki Czwartek rozpoczęliśmy od odśpiewania porannej modlitwy Kościoła – Jutrzni. Jej teksty wprowadziły nas zarówno w atmosferę tego świątecznego dnia, jak i w zbliżającą się Mękę i Śmierć naszego Zbawiciela.

Przed południem alumni wraz ze swoim magistrem uczestniczyli w sprawowanej pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszy Krzyżma Świętego. Jest ona nazywana również mszą olejów, gdyż w czasie jej trwania błogosławione są oleje chorych i katechumenów oraz poświęca się krzyżmo.

Natomiast wieczorem udaliśmy się do kościoła parafialnego, aby uczestniczyć w Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna święte Triduum Paschalne. Świąteczny charakter tej celebracji wyrażał się przede wszystkim w otrzymanej wolności dzieci Bożych, naszym dziękczynieniu Jezusowi za sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa oraz wzajemnej miłości, której wzór zostawił nam Chrystus w prostym geście umywania nóg.

Ceną naszej wolności jest jednak pojmanie Jezusa, z którym łączymy się na modlitwie w kaplicy adoracji.

Zobacz także

Z życia seminarium

09 lutego 2020

Z życia seminarium

26. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

05 lutego 2022

26. Światowy Dzień Życia ...

Odpoczynek...

10 lutego 2023

Odpoczynek...

Wybieram Życie

23 lutego 2023

Wybieram Życie

„Przystań” w Sosnowcu

30 października 2024

„Przystań” w Sosnowcu

„Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna...” – życzenia

24 grudnia 2025

„Oto Dziewica pocznie i p...