W posłudze dla chorych

W posłudze dla chorych


28 kwietnia 2018 roku w Krakowie nastąpi beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, prekursorki pielęgniarstwa domowego i parafialnego w Polsce. Data uroczystości jest nieprzypadkowa, bo dzień później, 29 kwietnia 2018 roku, przypadnie 45. rocznica jej śmierci. Uroczystości w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczyć będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Dlatego kwietniowo-majowy numer „Wstań” dedykujemy tej nowej błogosławionej. Od lat jest ona wzorem dla pokoleń pielęgniarek, które w swojej codziennej posłudze pragną okazywać chorym miłość miłosierną. Obchodzą one 12 maja swoje międzynarodowe święto. W tym numerze pokazujemy ich pracę i rolę, jaką odgrywają względem ludzi chorych i starszych wiekiem. Ich posługa to coś więcej niż zawód – to powołanie.

Wśród pielęgniarek są również osoby życia konsekrowanego. Posługują one w szpitalach i domach opieki społecznej. Przykładem takiej posługi są siostry nazaretanki, pracjące w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Rabie Wyżnej. Pielęgniarstwo jest dla nich z perspektywy życia zakonnego powołaniem w powołaniu. Polecam wywiad, jaki przeprowadził z nimi kl. Wojciech Olszewski SCJ.

Hanna Chrzanowska, której beatyfikacji oczekujemy, niech będzie wzorem nie tylko dla pielęgniarek, ale dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób służą chorym.

 

ks. Krzysztof Zimończyk SCJ
z-ca redaktora naczelnego

Więcej na temat dwumiesięcznika dla chorych "Wstań" znajdziecie na stronie http://wstan.scj.pl/

 

Zobacz także